5 porad jak czerpać najwięcej korzyści ze studiowania w Anglii

Drogi studencie / Droga studentko!

Rozpoczynasz wkrótce pierwszy rok studiów w UK, jesteś zwycięzcą, ponieważ dotarłeś aż to tego momentu pokonując zapewne swoje słabości i wątpliwości najbliższych. W poprzednich artykułach podkreślam, jak istotne jest doceniać swój sukces, bez względu na jego “wielkość”. Tak naprawdę to Ty sam przyklejasz “łatkę” odnośnie rozmiaru Twoich dokonań. Decyzja o studiowaniu w UK zapewne nie była prosta, pewnie wiele razy musiałeś/aś podjąć trudne decyzje często w bardzo krótkim czasie, bez możliwości głębszego zastanowienia się. Zapewne pojawiło się wiele wyzwań, wątpliwości, czy też może nawet wyrzeczeń. Jesteś, więc “zwycięzcą”, ponieważ zostałeś/aś przyjęty/a na jedną z brytyjskich uczelni.

W związku z powyższym, najwyższa pora poznać praktyczne wskazówki studiowania w UK, dzięki którym Twój każdy dzień na uczelni będzie potwierdzał słuszność Twojej decyzji o studiowaniu w Wielkiej Brytanii.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Znajdź wzór do naśladowania

Kiedy pierwszy raz poszłam na tzw. “Freshers’ Fair”, czyli tydzień na uczelni, w którym “pierwszoroczni” studenci mają możliwość uzyskania informacji o stowarzyszeniach, organizacjach oraz innych ofertach, które uczelnia ma do zaoferowania, wszystko wydawało mi się ekscytujące, ale zarazem trochę przerażające. Stowarzyszeń i nadchodzących wydarzeń było tak dużo, że sama nie wiedziałam, od czego zacząć, i tak jak większość ambitnych ludzi, popełniłam błąd już na samym początku. Zapisałam się dosłownie na wszystko, co było możliwe. Nie zrozum mnie źle, w tym momencie taka decyzja wydawała się najlepszym rozwiązaniem, gdyż stwierdziłam, że później mogę dokonać selekcji. Kiedy zacznę uczęszczać na spotkania stowarzyszeń dokonam wyboru tych najbardziej interesujących dla mnie. Zaczęłam więc dostawać od tych organizacji setki maili, subskrypcji, social media itd. Do tego doszła intensywna nauka na zajęciach i praca poza uniwersytetem. Ciężko było dokonać selekcji nie tylko stowarzyszeń i wydarzeń, ale doszły do tego inne dylematy związane z moją karierą i nauką.

Uniwersytet, na którym rozpoczęłam studia przydzielił każdemu studentowi tzw. “personal tutor”, czyli jednego z wykładowców, z którym mogłam się spotkać i uzyskać porady czy też odpowiedzi na moje pytania dotyczące studiowania. Dopiero wtedy zrozumiałam, jak ważne jest posiadanie mentora już od samego początku studiów.

Moja rada: Nie musi to być Twój wykładowca lub ktoś z uczelni. Jeżeli uczelnia przydzieli Ci kogoś, kto nie do końca Ci odpowiada lub Twoja uczelnia nie ma takiego systemu, poszukaj mentora na własną rękę. Zdziwisz się, jak istotne to jest dla Twojego rozwoju osobistego. Ja znalazłam swojego prawdziwego mentora podczas jednego z “eventòw” poza uniwersytetem. Do dzisiaj mamy rewelacyjny kontakt, mój mentor jest profesjonalistą w dziedzinie, którą się interesuję. Jest profesjonalistą, ma ogromną wiedzę nie tylko fachową, ale również życiową i zawsze chętnie służy radą. Wierz lub nie, ale to jemu po części zawdzięczam fakt, że ominęłam wiele błędów oraz jestem kilka kroków do przodu przed znajomymi z roku.

(S)towarzysz(enia) – czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu

Mimo, iż uważasz, że na Twojej uczelni są wszelkie możliwe stowarzyszenia, zawsze możesz stworzyć nowe! Wystarczy, że masz dobry pomysł, którym zainteresują się też inni. Bycie członkiem stowarzyszenia daje bardzo dużo możliwości, począwszy od rozwoju osobistego a skończywszy na zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Podczas spotkań, Twój intelekt wzrośnie, będziesz miał/a okazję stać się mistrzem w danej dziedzinie, co z pewnością zaprocentuje w przyszłej karierze. Z doświadczenia wiem, że pracodawcy chcą ludzi, którzy się czymś pasjonują, mogą udowodnić aktywną działalność społeczną i wykazują zaangażowanie także poza nauka. Co więcej, działalność w stowarzyszeniu daje Ci możliwości wyjazdów na konkursy, wystawy, konferencje tematyczne lub inne w zależności, do jakiej organizacji należysz. Dzięki temu sprawisz, że podczas przyszłej rozmowy o pracę, na pytanie, “czym różnisz się od innych kandydatów?”, będziesz miał/a argumenty, dla których to właśnie Ciebie powinni zatrudnić.

Kolejnym istotnym aspektem jest poszerzenie grona znajomych. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na początku niektórym może być ciężko nawiązać kontakty. Głównie ze względu na fakt, że nie jesteś w swoim kraju i studiujesz z w gronie ludzi różnych kultur, religii. Dlatego też to właśnie podczas spotkań wybranych stowarzyszeń będziesz miał/a szansę poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach czy poglądach.

Moim zdaniem lepiej jest wybrać jedno lub dwa stowarzyszenia, niż przynależeć do wszystkich. Pamiętaj, że podczas np. rozmowy o pracę, nie wypadniesz najlepiej, jeżeli powiesz, że przynależałeś do x stowarzyszeń, ponieważ kiedy zapytają Cię o szczegóły, czyli co tam tak naprawdę robiłeś/aś, trudno będzie podać konkretne przykłady. Z drugiej strony, bądź realistą i pamiętaj, że na Twoich barkach spoczywać będzie wiele obowiązków. Dlatego, już na początku oceń, do ilu stowarzyszeń tak naprawdę chcesz należeć i czy masz na to czas.

Jakość czy ilość?

W przypadku wydarzeń, dotyczących dziedziny, którą chcesz w przyszłości zajmować się zawodowo lub związanych z tematyką rozwoju osobistego, kwestie ilości i jakości wyglądają nieco inaczej. Tego typu wydarzenia nie wymagają od Ciebie regularnego i bardzo aktywnego zaangażowania. Warto jest już na początku zrobić spis np. firm lub organizacji, które aranżują wydarzenia w obrębie Twoich zainteresowań. Zapisz się do ich “newslettera” lub listy mailowej, żeby być informowanym o wszelkich przedsięwzięciach. Takie “eventy” organizowane są zazwyczaj wieczorami, w tygodniu. Jest to idealna możliwość, żeby poznać wielu ludzi, którzy kiedyś mogą Ci pomóc w Twojej karierze, lub którzy udzielą Ci praktycznych rad. To właśnie miejsce, gdzie możesz poznać swojego mentora!

Klucz do sukcesu – oceny na studiach

Panuje opinia, że pierwszy rok na uniwersytecie nie liczy się do dyplomu. Jednakże, zdobycie najlepszych ocen już od samego początku otworzy Ci drogę do wielu staży, możliwości odbycia doświadczenia w wymarzonym zawodzie. Już na samym początku zorientuj się, kiedy i na jakie staże warto aplikować. Tutaj też obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy! Dzięki uczęszczaniu na różne wydarzenia, aktywność w stowarzyszeniach lub poprzez znajomych, możesz dowiedzieć się, jak zaplanować swoją karierę, i zadbać o swoją przyszłość. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, żeby nigdy nie powiedzieć: “szkoda, że nie zrobiłem/am tego wcześniej, szkoda, że nie spróbowałem/am, szkoda, że…”. Zawsze lepiej jest stwierdzić, że próbowałeś/aś, bo przynajmniej już wiesz, co działa, a co nie.

Zdobywanie doświadczenia i dobrych ocen na studiach, już od samego początku, jest niezwykle istotne. Pamiętaj, że ucząc się czy popełniając błędy, zdobywasz niezwykłe doświadczenie, którego nie kupisz i nie zdobędziesz w inny sposób. Ważne jest także, żebyś znał swoje możliwości i nie narzucał tempa, którego nie możesz utrzymać. Czasami, lepiej jest np. zaaplikować o dwa staże, ale mieć pewność, że Twoja aplikacja jest dopracowana, niż zaaplikować o 13 pozycji, wiedząc, że aplikacje są niedopracowane. Co do ocen, pamiętaj, że czasami ciężko jest odzwierciedlić Twoją wiedzę na papierze. Bardzo przydatnym i sprawdzonym jest zaprzyjaźniać się z tzw. “research method” oraz “effective learning”. Dzięki tym metodom, w krótszym czasie będziesz w stanie opanować materiał, który zostanie w Twojej głowie dłużej, niż tylko na czas egzaminów. Co więcej, opracowanie tych technik już podczas studiów, pozwoli Ci na efektywne korzystanie z nich w przyszłym miejscu pracy. Jeżeli Twoja uczelnia nie oferuje tych podstaw, poszukaj ich. Często wcale nie jest to kwestia finansów, jeżeli wiesz jak szukać. Podsumowując, istotnym jest żeby dać z siebie wszystko, lub, jak to mówią niektórzy, być najlepszą wersją siebie.

Znajdź to, co jest dla Ciebie najlepsze

Uczelnia ma bardzo bogatą ofertę wszelkich aktywności dla studentów różnych kierunków. Warto jest z niej skorzystać, chociażby dlatego, iż każde doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. Pamiętam, kiedy znajoma wybrała się na “debating society” myśląc, że poczuje się jak przysłowiowa “ryba w wodzie”! Okazało się, że przemowa przed zupełnie nową publicznością, w innym języku, wcale nie była taka prosta. Jednakże, dzięki temu, że łatwo się nie poddała, teraz jest jedną z najlepszych mówczyń na uniwersytecie. Sukces zaczyna się wtedy, kiedy opuszczasz swoją strefę komfortu. To właśnie wtedy zdobywasz największe doświadczenie i poznajesz samego/samą siebie. Pamiętaj, że to my sami stawiamy sobie przeszkody i limity. To my jesteśmy dla siebie największymi krytykami, dlatego też tylko my możemy sprawić, żeby inni byli naszymi największymi fanami.

Uczelnie oferują także wyjazdy w ramach Erasmus+ lub innych programów, które są generalnie łatwe do zrealizowania. Studenci otrzymują granty na wyjazdy oraz zdobywają bezcenne doświadczenia studiowania na innej uczelni zagranicznej. Skoro przeprowadzka do UK zakończyła się sukcesem, równie dobrze Australia, Afryka czy Nowy Jork nie są Ci straszne. Wyjazdy w ramach programu Erasmus+ czy innych projektów, są świetną okazją, żeby podszkolić język, zobaczyć trochę świata oraz zadbać o swoją przyszłości.

Równie istotne są też tzw. “summer work placement”, które warto zdobywać, by podnieść swoje kwalifikacje. Uważa się, że powinny one być związane z Twoja przyszłą karierą, ale dla osób, które muszą zarabiać na swoje utrzymanie, zapewniam, że praca w restauracji czy w sklepie też są bardzo cennym doświadczeniem. Dzisiejsi pracodawcy chcą ludzi z doświadczeniem życiowym, które zdobywa się właśnie w takich miejscach. Pamiętam, jak mój współlokator zaraz po uczelni zostawiał torbę z książkami i biegł na drugą zmianę do restauracji. Powiedział mi kiedyś, że właśnie to nauczyło go szacunku do pieniędzy, umiejętności radzenia sobie z trudnym szefem oraz zarządzania własnym czasem.

Podsumowując…

Studia to jeden z piękniejszych okresów, w którym tak naprawdę odkrywasz samego siebie, poznajesz to, co dotąd po części nie było Ci znane, masz szansę rozwinąć swoje skrzydła na różne sposoby. Bądź aktywny i miej oczy szeroko otwarte – dzięki temu nic Cię nie ominie. Jednakże bądź też trochę realistą, gdy podejmujesz decyzję o angażowaniu się w różne przedsięwzięcia. Znajdź i zarezerwuj też czas tylko i wyłącznie dla siebie, żeby obejrzeć ulubiony serial, spotkać się ze znajomymi czy po prostu usiąść w Hyde Parku z ulubioną kawą.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Na czym polega praca profesjonalnego baristy? – oczami studentki w Londynie

Poznaj szczegóły pracy wykonywanej przez profesjonalnego baristę oraz sprawdź co trzeba umieć, by móc robić wysokiej jakości kawy.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐