3 lata sukcesów, porażek i wspaniałych przyjaźni - 3 lata studiów w Anglii oczami Ani z Coventry

Ania

Coventry University

Advertising and Business BA

Listopad 2018 – to właśnie tego miesiąca i roku pewien etap mojego życia bezpowrotnie się zakończy. Patrząc na to, co tutaj przeżyłam nagle w głowie mam natłok myśli. Czy zawsze było łatwo i przyjemnie? – zdecydowanie NIE. Czy nie żałuję decyzji o przerwaniu studiów w Polsce i przeprowadzce do Anglii? – zdecydowanie TAK.

Jestem studentką trzeciego roku Advertising & Business na Coventry University i chciałabym opowiedzieć Wam moja historię 3 lat spędzonych w Anglii, mojego płaczu i śmiechu, porażek i sukcesów i tego jak bardzo to doświadczenie otworzyło mi oczy. I chyba nie będę w błędzie, jeśli stwierdzę, że było ono najcenniejszą lekcją w moim życiu.

Jak to wszystko się zaczęło?

Tak naprawdę zawsze myślałam o studiach w Anglii, ale nigdy nie miałam odwagi się na nie zdecydować. Wiadomo, przeprowadzka do innego kraju, całkowicie nowe życie no i bariera językowa. Angielski zawsze lubiłam, dobrze mi szło w szkole, ale widziałam, że do poziomu native speakera mi jeszcze dużo brakuje. Tak więc, porzuciłam te swoje marzenia o studiach w Anglii i zaczęłam uczęszczać na Uniwersytet Wrocławski. I tutaj zaczęły się schody

Najzwyczajniej w świecie mi się tam nie podobało. 6-7 godzin dziennie nauki, masa egzaminów i kolokwiów i sama teoria. W liceum jeszcze to tolerowałam, ale na studiach chciałam czegoś innego. I moja mama dobrze o tym wiedziała. To ona popchnęła mnie do zaaplikowania na Coventry University i tak oto się tutaj znalazłam.

Pierwsze dni były ciężkie, musiałam zacząć swoje życie od nowa: nowy numer telefonu, konto banku, nowy dom i nowi znajomi. Ale jakoś dałam sobie radę i teraz wiem, że gdziekolwiek będę mieszkać, to to wszystko co tutaj przeszłam zawsze mi się przyda.

Życie i studia w Anglii

Życie w Anglii nie zawsze było łatwe, ale z drugiej strony, wszędzie, gdzieby to nie było zawsze będą lepsze i gorsze chwile. I właśnie tutaj to zrozumiałam. Doszłam do wniosku, że w życiu zawsze musi być jakiś balans i szczęścia i nieszczęścia w pewnym momencie muszą się wyzerować. I właśnie, kiedy szare życie tutaj dawało o sobie znać, to Coventry University było moim małym źródłem szczęścia. Co tu dużo gadać, uwielbiam studia w Anglii! Zawsze lubiłam się uczyć, ale do nauki tutaj podchodzi się zupełnie inaczej. Dużo wcześniej o tym czytałam, ale tak naprawdę dopiero doświadczając tego, mogłam to zrozumieć.

Trochę praktycznych informacji:
– studiując Advertising & Business na Coventry University ma się 6 modułów (przedmiotów)
– w tygodniu (w zależności od ilości modułów) miałam około 12 godzin zajęć, tzn. jeden moduł to 4 godziny zajęć (lectures i seminars).
– zwykle na jeden semestr są przeznaczone 3 moduły.
– Coventry University wymaga od swoich studentów zapisania się na jeden moduł add+vanatge, który nie musi mieć nic wspólnego z kierunkiem i jest osobistym wyborem każdego studenta.
– większość modułów jest zdawana poprzez zaliczenie 100% coursework, 50/50% courseworks/exam bądź 25% courseworks i 75% exam.

Tak więc, jak widać zasady są raczej proste, tak samo jak nauka tutaj. By zdać potrzebujesz 40%, ale to A First jest marzeniem każdego studenta. A First, czyli co najmniej 70% – teoretycznie trudne do osiągnięcia, ale z odpowiednią motywacją i oddaniem, łatwiejsze niż się wydaje.

Chłopak – Anglik

Przyjeżdżając tutaj, nie spodziewałam się, że moje życie osobiste tak się potoczy. Oczywiście, wybierając się na studia do Anglii, miałam pewne wyobrażenia o tym, jacy są Anglicy. Starałam się jednak nie mieć żadnych uprzedzeń, ale wydaje mi się, że o brytyjskim humorze słyszeli wszyscy. I tak moim pierwszym bliższym spotkaniem z nową narodowością został mój chłopak – Dan. I teraz po prawie 2,5 latach związku mogę to śmiało powiedzieć: Anglicy są specyficzni. Trzeba się do nich przyzwyczaić i albo się ich pokocha, albo znienawidzi. Ale jedno jest pewne, poznanie i przebywanie z kimś kto pochodzi z innego kraju, jest jedną z najbardziej interesujących rzeczy, które mnie tutaj spotkały. Myślę, że przede wszystkim nauczyłam się lepiej słuchać i rozumieć innych ludzi i ich opinie. I mam nadzieje, że to zostanie mi do końca życia.

Najlepsza przyjaciółka z Hong Kongu

Studia w Anglii dają Ci okazję do jednego – pracy w grupach. Jeśli lubisz rozmawiać z ludźmi, będziesz się czuć jak ryba w wodzie; jeśli nie – spokojnie, z czasem się przełamiesz i nie będziesz się mógł doczekać swoich zajęć. I tak na jednych zajęciach, podczas pracy w grupie poznałam swoją bratnią duszę w postaci najlepszej przyjaciółki, Natalie, która pokazała mi, że odmienna kultura nie musi być zła i może mnie wiele nauczyć. Przez 3 lata studiów miałam okazję pracować z wieloma osobami, poznałam niezliczoną ilość randomowych wyrazów w różnych językach, i choć mam świadomość, że być może nie wszystkie te znajomości przetrwają próbę czasu i kilometrów to wspomnienia z tymi ludźmi, zawsze będą podnosiły mnie na duchu. Rozmawiając z ludźmi z innych krajów, niesamowicie poszerzyłam swoje horyzonty, czasami zazdrościłam im wielu rzeczy, na przykład faktu, że mówiąc po bułgarsku, zna się praktycznie 3 inne języki: hiszpański, rosyjski i portugalski; ale też zaczęłam doceniać małe rzeczy, kiedy jedna z moich koleżanek powiedziała, że podoba jej się jak brzmi moje nazwisko, zrobiło mi się wtedy bardzo miło, choć tak naprawdę była to zwykła błahostka. Jednak, jedną z tych osób, które będę najcieplej wspominać będzie moja przyjaciółka z Hong Kongu, która przedstawiła mi prawdziwe chińskie jedzenie, chińskie dramy czy nawet śmieszne naklejki na Facebooku.

Podsumowując…

3 lata tutaj minęły szybko, o wiele za szybko… Patrząc wstecz wiem, że będę je wspominać jako jeden z, o ile nie najlepszy okres w moim życiu. I nie, nigdy nie będę żałować mojej decyzji o przyjeździe do Anglii. Na pewno stałam się bardziej samodzielna i silniejsza i choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji o tym, co chce robić po studiach to wiem, że ze wszystkim dam sobie radę i mój pobyt tutaj nie raz mi to udowodnił.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Studia licencjackie w UK – Rekrutacja i przeprowadzka – krok po kroku

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐