10 rzeczy, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia do Wielkiej Brytanii

Stresujesz się wyjazdem na studia? Czujesz się kompletnie nieprzygotowany do zmiany miejsca i otoczenia? To nic nadzwyczajnego – prędzej czy później dopada to każdego nowego studenta. Oto kilka prostych, ale zarazem ważnych rad, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia i przygotują do wielkiej zmiany w Twoim życiu.

Aby zobaczyć treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

1. Zrób listę rzeczy, które musisz ze sobą zabrać.

Konieczność spakowania części swojego ówczesnego życia do kilku pudełek nie jest zbyt kuszącym pomysłem, najprawdopodobniej będziesz ociągać się z tą czynnością możliwie jak najdłużej. Lepiej jednak pakować się regularnie, małymi krokami, niż zostawić wszystko na ostatnią chwilę i zapomnieć o najważniejszych przedmiotach. Przygotuj wcześniej listę niezbędnych rzeczy. Dzięki temu niczego Ci nie zabraknie na studiach.

2. Naucz się, jak robić pranie.

Jeśli jeszcze nie obeznałeś się z obsługiwaniem pralki – czas najwyższy! Pamiętaj, że kochająca mama nie wybiera się z Tobą na studia i nie zrobi za Ciebie prania. Nie jest dobrym pomysłem czekanie z brudnymi rzeczami z powrotem do domu, aby ktoś inny wyprał je za Ciebie. Z pewnością nie chcesz też, aby przez pomyłkę spowodowaną nieumiejętnym obsługiwaniem pralki, skurczyły się Twoje ulubione spodnie. Gdy nadal jesteś w domu, poproś doświadczonych rodziców lub rodzeństwo, żeby pokazali Ci jak dokładnie robić pranie, zapoznaj się z nadrukami na metkach ubrań, a także z wszystkimi funkcjami pralki.

3. Opanuj do perfekcji gotowanie łatwych posiłków.

Makaron z sosem czy ryż z warzywami znudzą Ci się, gdy będziesz jadł je codziennie. Kilka prostych przepisów opanowanych do perfekcji sprawi, że Twój sposób odżywiania będzie zróżnicowany i co najważniejsze, nie wprowadzi elementów rutyny do Twojego jadłospisu. Jeśli nigdy wcześniej nie gotowałeś dla siebie, zacznij od najprostszych przepisów, niewymagających zbyt wielu umiejętności. Jeśli masz już jakieś doświadczenie w przyrządzaniu potraw, wyszukaj nowych kombinacji ulubionych składników, dowiedz się, jak możesz wykorzystać na przykład niektóre warzywa w nowy sposób.

4. Opracuj swój budżet.

Przed tym jak zaczniesz z szybkością wydawać pieniądze podczas freshers’ week, rozplanuj z dokładnością swój budżet na pierwszy semestr czy też nawet rok studiów. Nie musi być on idealny, co nie znaczy, że nie możesz spróbować przeliczyć, ile pieniędzy będziesz potrzebować na koszty związane z żywnością, transportem czy rozrywkami. Tym sposobem nie będziesz musiał prosić swoich rodziców w środku semestru o natychmiastową pomoc finansową.

5. Obserwuj swój uniwersytet na jego social media.

Powinieneś obserwować uniwersytet, na który uczęszczasz na możliwych social mediach; sprawi to, że poczujesz się częścią społeczności, a także będziesz na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami a także podczas freshers’ week. Oprócz strony internetowej uniwersytetu, obserwuj również te związane z klubami, czy innymi społecznościami, do których należysz.

6. Załóż konto w banku.

Załóż konto w banku przed wyjazdem na uniwersytet. Będziesz mieć wtedy czas na wybór najlepszego dla Ciebie banku i porównanie wszystkich oferty. Jeśli zabierzesz się za to odpowiednio wcześnie, będziesz mieć do pomocy rodziców lub inne doświadczone osoby służące dobrą radą.

7. Zdobądź informacje na temat miejsca, do którego wyruszasz.

Jeśli czujesz się zdenerwowany na myśl o przeprowadzce do nowego miasta, zdobądź wcześniej informacje na jego temat. Z pewnością dowiedziałeś się czegoś o mieście podczas wyboru uniwersytetu. Teraz znajdź bardziej szczegółowe i przydatne dla Ciebie informacje. Sprawdź czy są tam miejsca, które mogą Cię interesować, a następnie zlokalizuj je.

8. Przeczytaj wcześniej konieczne książki i artykuły, jeśli zostałeś o to poproszony przez wykładowców.

Jeśli zostałeś poproszony o przeczytanie niezbędnych do nauki artykułów czy książek, zrób to. Twoje sukcesy będą określone przez Twoją motywację i dokonane rzeczy. Niech stanie się to Twoim nawykiem. Będzie Ci łatwiej na studiach, jeśli postarasz się wcześniej.

9. Zaktualizuj swoje CV.

Upewnij się, że zaktualizowałeś swoje CV przed przyjazdem na uczelnię. Podczas studiów będziesz żył na własną rękę, możliwe, że w pewnym momencie będziesz wydawał dużo pieniędzy i odczujesz potrzebę pracy. Będzie Ci łatwiej, jeśli będziesz mieć dokładnie przygotowane CV, szczególnie w mniejszych miastach, gdzie może być ciężej znaleźć pracę.

10. Zaopatrz się w niezbędne leki, idź wcześniej do lekarza.

Upewnij się, że jeśli chorujesz, będziesz mieć przy sobie wystarczająco dużo leków do czasu zarejestrowania się w przychodni w nowym miejscu lub do najbliższego powrotu do domu (jeśli wolisz wizyty u lekarza, który dokładnie zna historię Twojego leczenia). Zaplanuj wizyty kontrolne u dentysty czy lekarza, abyś nie musiał w nagłym wypadku wracać do domu.