Kierunki studiów, które dają najwyższe zarobki

Studia w Wielkiej Brytanii - Poradnik

10 kierunków, których absolwenci mają najwyższe zarobki

Najważniejszym aspektem podczas wyboru kierunku studiów jest własna satysfakcja oraz zainteresowania; warto jednak pomyśleć o swojej finansowej przyszłości. Przyszli studenci podczas decyzji kierują się nie tylko swoimi hobby, ale także możliwością zatrudnienia w danym zawodzie. Zarobki po ukończeniu uniwersytetu nie są najistotniejsze, ale kto w dzisiejszych czasach nie marzy o życiu bez wyrzeczeń, w którym pomaga dobra wypłata? Wybierając brytyjskie uczelnie, masz jeszcze większą szansę rozwoju ze wspaniałymi perspektywami na przyszłość.

Oto 10 kierunków, po ukończeniu których będziesz miał szansę na najlepsze zarobki. Zostały one wybrane na podstawie średniej kwoty zarabianych pieniędzy pół roku po ukończeniu studiów, przez osoby uczące się w trybie „full-time” .


1. Dentistry – £30,408

Kierunki dentystyczne są jednymi z kilku medycznych studiów z najlepszymi perspektywami na przyszłość studenta. 95% absolwentów tego kierunku znalazło pracę w zawodzie do sześciu miesięcy od rozdania świadectw ukończenia. Jeśli szukasz kierunku ze stabilną karierą oraz interesujesz się medycyną, dentystyka jest właśnie dla Ciebie!

Możesz zostać: general dental practitioner, hospital dentist

Alternatywne opcje: community clinical dental officer, corporate practice dentist, oral medical specialist

2. Chemical, process and energy engineering – £29,275

Z powodu niskiej liczby osób, które ukończyły kurs inżynierii chemicznej i procesowej w Wielkiej Brytanii, zarobki dla pracowników w tym obszarze są wysokie. Rynek pracy dla absolwentów z roku na rok staje się coraz lepszy i bogatszy. Ciekawym faktem jest to, że większe zapłaty w tym kierunku występują poza Londynem, a absolwenci są bardzo pożądani.

Bardzo duża liczba studentów kontynuuje naukę inżynierii chemicznej i procesowej na studiach magisterskich, aby uzyskać tytuł „Master of Engineering”, po których można ubiegać się o pracę na stanowisku Chartered Engineer.

Możesz zostać: process development engineer, industrial manager, business analyst

3. Medicine – £28,525

Bez wątpienia medycyna jest jednym z najlepiej rozwijających się obszarów, w którym łatwo znaleźć dobrze płatną pracę po ukończeniu studiów i zyskać odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Nietrudno się domyślić, jak wielu absolwentów medycyny ubiega się o pracę w określonej specjalizacji. Osoby, które uczą się w trybie „pre-clinical”, będą musiały kontynuować naukę, by uzyskać odpowiedni stopień, co tłumaczy fakt, dlaczego medycyna nie jest na pierwszym miejscu najlepszych zarobków – z powodu dużej liczby osób kontynuujących kwalifikacje po ukończeniu studiów licencjackich.

Możesz zostać: general practice doctor, hospital doctor

Alternatywne opcje: clinical molecular geneticist, health service manager

4. Marine technology – £27,742

Uzyskanie stopnia naukowego marine technology z dobrymi wynikami daje możliwość pracy w morskim i przybrzeżnym marynarskim przemyśle. Absolwenci tego kierunku mają dzięki niemu duże szanse na wysokopłatną pracę w zakresie między innymi transportu wodnego czy inżynierii.

Możesz zostać: maritime engineer, passenger ship officer, design engineer

5. Operational research (maths) – £26,099

Zaawansowane zdolności analityczne oraz umiejętność radzenia sobie z problemami są ogromną korzyścią dla absolwentów kierunku optional research. Szeroki zakres pracodawców w różnych sektorach, jak na przykład biznes czy produkcja przemysłowa, ułatwiają szybkie znalezienie dochodowej pracy w różnych ciekawych zawodach.

Możesz zostać: financial analyst, IT analyst, accountant

6. Mechanical engineering – £25,604

Absolwenci mechanical engineering cieszą się dużym zainteresowaniem w zakresie pracy w tym obszarze z powodu odbudowy przemysłu po zaistniałej recesji. Ukończenie tego kierunku daje dużo różnych możliwości, możesz łatwo znaleźć pracę w zakresie produkcji pojazdów, przemyśle lotniczym i w wielu innych dziedzinach powiązanych z produkcją przemysłową na dużą skalę.

Możesz zostać: mechanical engineer, design engineer, project manager

Alternatywne opcje: armed forces officer, quality control specialist, IT analyst

7. Economics – £24,927

Wielu absolwentów ekonomii jest obecnie profesjonalistami w zakresie biznesu i finansów, ale też w obszarach obejmujący zarządzanie, sprzedaż i szybko rozwijający się marketing. Ukończenie studiów ekonomicznych daje też możliwości  pracy w księgowości, która wymaga jednak pozyskania profesjonalnych kwalifikacji.

Możesz zostać: business analyst, accountant, investment banker, economist

Alternatywne opcje: insurance adviser, market researcher, business development manager

8. Aerospace engineering – £24,884

Specjalistyczny kierunek aerospace engineering z niewiele ponad tysiącem dyplomów rocznie, daje szerokie możliwości absolwentom, którzy są rozchwytywani ze względu na umiejętności zdobyte podczas nauki – szczególnie przez zakłady wymagające specjalistów w obszarze aerodynamiki i inżynierii. Absolwenci tego kierunku mogą szukać pracy w różnych przemysłach, jednak zdecydowana większość zostaje w pobliżu swoich kwalifikacji.

Możesz zostać: aircraft engineer, electronic engineer, engineering researcher

Alternatywne opcje: armed forces officer, flight engineer, investment advisor

9. Veterinary medicine and dentistry – £24,547

Miłośnicy zwierząt będą z pewnością zadowoleni z powodu korzystnych warunków znalezienia pracy w zawodzie po ukończeniu studiów weterynaryjnych. Pracę łatwo znaleźć głównie na obszarach wiejskich, jednak zdarza się, że wykwalifikowane osoby potrzebne są też w bardziej zurbanizowanych częściach kraju – nawet w stolicy Anglii.

Możesz zostać: veterinary surgeon

Alternatywne opcje: veterinary researcher

10. Statistics – £24,446

W obecnych czasach, kiedy ogromne nakłady społecznych czy ekonomicznych danych dały możliwość zbierania tych informacji online, potrzebni są specjaliści, którzy ukończyli studia na kierunku Statistics. Absolwenci poszukiwani są na różnych obszarach powiązanych z tym kierunkiem, w tym przemyśle finansowym, bankowości, ale też w edukacji, rządzie, a nawet w zdrowiu i marketingu.

Możesz zostać: financial analyst, actuary, management consultant, statistician

Alternatywne opcje: market researcher, health researcher, labour market analyst, software developer

PAMIĘTAJ!

Podczas wyboru konkretnego kierunku studiów nie masz pewności, że Twoje przyszłe zarobki będą osiągały kwoty takie, jak podane powyżej lub, że będziesz mieć zagwarantowane miejsce pracy. Każda decyzja jest jednak warta poświęcenia i wysiłku a także dodatkowych zajęć czy doświadczenia, które możesz pozyskać podczas placement year.


Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie